بهره برداری از ۲ واحد صنعتی دانش بنیان در دزفول

۲ واحد صنعتی دانش بنیان شامل واحد تولید ماده صنعتی رهاساز و صابون گیاهی روز یکشنبه در آیینی به مناسبت دهه مبارک فجر بهره برداری شدند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول در آیین بهره برداری از این طرح‌های دانش بنیان در مرکز رشد واحدهای فناور دزفول به خبرنگار ایرنا گفت: ۲ شرکت فناور دانشگاه آزاد اسلامی زیرنظر مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان دزفول به رشد و بلوغ رسیدند و محصول آنها تجاری شد.

سید محمد مهدی صافی افزود: شرکت فناور پژوهان مدرن فرتاک یک ماده صنعتی به نام Release یا رهاساز مورد استفاده در صنایع تیشو و شرکت سیمین رخ آسوی روناش، صابون‌های گیاهی تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی حلقه‌های لازم برای رسیدن به یک محصول فناوری و تولید و عرضه آن به جامعه را تکمیل می‌کند، افزود: هرگاه به نیاز جامعه و صنعت پی بردیم آنها را به مراکز تحقیقات دانشگاه منتقل می‌کنیم تا بعد از تحقیقات لازم و تولید آزمایشی دوره‌های آموزشی نظیر بازاریابی، تولید و تجاری سازی محصول برای شرکت‌های فناور برگزار شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول با بیان اینکه محصول نهایی با حمایت دانشگاه آزاد اسلامی و زیرنظر شورای اقتصاد دانش بنیان این دانشگاه تولید می‌شود، افزود: تلاش ما حمایت از جوانانی است که در مسیر فناوری حرکت می‌کنند تا به سمت تجاری سازی و درآمدزایی سوق داده شوند.

محمد غلامی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت دزفول نیز گفت: این واحدهای دانش بنیان با اشتغالزایی ۱۵ نفر، پروانه بهره برداری از سازمان صنعت، معدن و تجارت برای آماده سازی جهت صدور مجوز فروش و تولید محصولات را اخذ کرده‌اند.

مهدی هودگر مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دزفول نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به حمایت این مرکز از این طرح‌های دانش بنیان اظهارداشت: تحقیق و پژوهش در زمینه تولید ماده صنعتی رهاساز مورد استفاده در تولید دستمال کاغذی توسط جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد دزفول انجام شد.

وی بهره برداری از طرح تولید صابون سرد را دیگر طرح این مرکز عنوان کرد و افزود: صابون‌های قدیمی که پدران ما از آنها استفاده می‌کردند با همین تکنیک تولید می‌شدند البته محصول این شرکت دانش بنیان به صورت بهداشتی و فرآیند مبتنی بر دانش تولید می‌شود.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان دزفول با اشاره به فعالیت بیش از ۳۰ تیم فناور در این مرکز گفت: این مرکز یک دهه است که فعالیت خود را آغاز کرده و با فراز و نشیب‌های مختلفی مواجه بوده و طی سه سال اخیر، جهش خوبی در این حوزه داشته است.

وی افزود: طرح تولید دستگاه نوار مغز برای نخستین بار در سطح کشور بومی سازی شده و دستگاه آنها تقریبا نهایی شده و به زودی رونمایی می‌شود.

هودگر بیان کرد:  اپلیکیشن‌های مختلف خدماتی و تکنولوژی تحت پوشش مرکز رشد حمایت می‌شوند و امیدواریم به زودی شاهد شکوفایی و راه اندازی تجاری آنها باشیم.

وی افزود: مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان دزفول آمادگی کاملی برای حمایت از صاحبان ایده دارد.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان دزفول بیان کرد: بازی بومی کلمجور نیز با هدف معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهرستان دزفول پنجشنبه هفته گذشته رونمایی شد و اکنون در نرم افزار بازار قابل دانلود است.

تولید ماده صنعتی رهاساز مورد استفاده در تیشوسازی

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول و یکی از اعضای شرکت فناور پژوهان مدرن فرتاک نیز در خصوص طرح تولید ماده صنعتی رهاساز مورد استفاده در تیشوسازی یا تولید دستمال کاغذی گفت: این شرکت از حدود ۲ سال پیش در زمینه تولید مواد اولیه‌ای که در کشور وجود ندارند شروع به فعالیت کرد.

دکتر علی حیدری مقدم با بیان اینکه اکنون در حال تولید ماده رهاساز مورد استفاده در صنایع تیشوسازی یا دستمال کاغذی هستیم، ادامه داد: شرکت‌های تولید دستمال کاغذی از حدود ۴۰ سال قبل در کشور آغاز به کار کرده‌اند ولی تقریبا تمام مواد اولیه آنها از خارج از کشور وارد شده است.

وی افزود: در بازدید از شرکت حریر متوجه شدیم که این قبیل شرکت‌ها چهار ماده استراتژیک دارند که اگر نباشند تولید کارخانه تعطیل می‌شود در نتیجه تولید ماده صنعتی رهاساز را به صورت صنعتی آغاز کردیم.

این عضو شرکت فناور پژوهان مدرن فرتاک بیان کرد: در حال حاضر توانایی تولید روزانه ۲ تن مواد صنعتی رهاساز را در شرکت داریم که تقریبا برابر با تامین نیاز کل کشور است.

وی افزود: این ماده عملیات چسبیدن خمیر کاغذ، اصلاح و جداسازی آن را در سه دهم ثانیه انجام می‌دهد که توانستیم این کار را از حالت آزمایشگاهی خارج و آن را به وضعیت فعلی برسانیم.

حیدری مقدم با بیان اینکه در حال حاضر سفارش چهارتن ماده رهاساز را داریم که باید بارگیری شوند، گفت: تولید ماده صنعتی وت نیز در برنامه است؛ حجم مصرفی این ماده در سطح کشور چهار برابر رهاساز است و در تولید دستمال کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی افزود: تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول با همدیگر اعتبار مورد نیاز این طرح را تامین کردند و در حال حاضر تجاری شده است.

معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول با اظهار امیدواری برای تامین نیاز کشور اظهارداشت: تلاش ما این است که تولید ماده صنعتی رهاساز به صورت مکانیزه انجام شود.

رضا فرشیدی از اعضای شرکت فناور پژوهان مدرن فرتاک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: همزمان با مطرح شدن اقتصاد مقاومتی از ۲ سال قبل، برآورد نیازهای صنایع اطراف به ویژه شمال خوزستان را آغاز کردیم که تعدادی از آنها خواستار بومی سازی برخی محصولات مصرفی کاملا وارداتی بودند.

وی افزود: تیمی متشکل از اعضای هیات علمی و دانشجویان نخبه با تمرکز روی این موضوع موفق به تولید سه ماده صنعتی شدند که امروز ماده صنعتی رهاساز را به تولید انبوه رساندیم و نیاز برخی شرکت‌ها را تامین کردیم.

فرشیدی بیان کرد: امیدواریم با حمایت بیشتر مسوولان تمام نیاز کشور به ماده صنعتی رهاساز را تامین کنیم چراکه ارزآوری خوبی برای کشور دارد.

وی افزود: اگر صنایع به مجموعه‌های علمی و شرکت‌های دانش بنیان اعتماد کنند می‌توان بسیاری از مشکلات آنها را برطرف کرد.

تولید صابون به روش سرد

فاطمه نادری مدیرعامل شرکت سیمین رخ آسوی روناش در خصوص تولید صابون به روش سرد به خبرنگار ایرنا گفت: صابون در روش تولید ما هیچ گونه حرارتی نمی‌بیند و تمام خواص روغن‌ها و گیاهان حفظ می‌ماند.

وی با بیان اینکه هشت نوع صابون در شرکت خود تولید می‌کنیم، افزود: می‌توانیم با تحقیق بیشتر درخصوص گیاهان، صابون‌های بیشتری تولید کنیم.

نادری بیان کرد: صابون‌های تولیدی ما علاوه بر خاصیت شویندگی، برای پوست بسیار مفید هستند برای مثال ما صابون برای رفع جوش، لک، منافذ و لیفت و محکم کننده پوست تولید کرده‌ایم.

وی با قدردانی از حمایت‌های مرکز رشد واحدهای فناور دزفول افزود: این طرح جزو طرح‌های دانشجویی بوده و از ایده‌های اساتید دانشگاهی استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت سیمین رخ آسوی روناش با بیان اینکه در رشته شیمی فارغ التحصیل شده است، گفت: در حال حاضر صابون‌های تولیدی را به سختی به فروش می رسانیم که امیدواریم با صدور مجوز، فروش بهتری داشته باشیم.

به گزارش ایرنا آیین بهره برداری از ۲ واحد صنعتی دانش بنیان دزفول با حضور فرماندار، رئیس شورای اسلامی شهر، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول و رئیس مرکز رشد واحدهای فناور این شهرستان برگزار شد.